Při návrhu anodového zdroje napětí pro elektronkový PA narážíme na problém, že dnešní součástková základna příliš nepočítá s tím, že by někdo potřeboval zdroj 3 kV 1A. Obvyklou konstrukci s vysokonapěťovým vinutím trasformátoru jsem zavrhl jako nespolehlivou, protože vede na sériové zapojení diod v usměrňovači a hlavně sériové zapojení kondenzátorů. Důvodem je, že elektrolytický kondenzátor, který by snesl s rezervou 3 kV prostě není na trhu. Kondenzátory se sice dají teoreticky spojovat do série, v praxi ovšem narážíme na problém se svodovým odporem, který je u každého kusu jiný a způsobuje nerovnoměrné rozložení napětí na jednotlivé kondenzátory. Problém se sice dá obejít zapojením paralelních odporů, které současně slouží jako vybíjecí, ale případná destrukce jednoho kondenzátoru vyvolá řetězovou reakci a celý zdroj za patřičných světelných, zvukových a pachových efektů vybouchne. Popisovaný zdroj je zkonstruován jako sekční a je dimenzován pro PA s elektronkou GS35. Použijeme toroidní transformátor se sedmi shodnými sekundárními vinutími 300V ~. Každé sekundární vinutí má svůj dvoucestný usměrňovač a svůj elektrolytický kondenzátor 100 uF/450V , na němž je bez zátěže napětí 300 x 1,4 = cca 420V. Vysoké napětí získáme sériovým spojením kondenzátorů. Princip zapojení ukazuje následující obrázek.
Jak je vidět, není každé sériové zapojení kondenzátorů stejné, zapojení dle našeho obrázku má tu vlastnost, že nezáleží na svodech jednotlivých kondenzátorů. Přesto doporučuji ke každému elektrolytickému kondenzátoru zapojit paralelně vybíjecí odpory 100 kOhm/2W. Pokud potřebujeme z nějakého důvodu zmenšit anodové napětí, není nic jednoduššího, než napětí odebírat o jeden, dva, nebo více kondenzátorů "blíže" k zemi, máme k dispozici nižší napětí s krokem 420V. Skutečný zdroj, který používáme v klubu OL3Z, je konstruován jako vícefázový, schema zapojení je níže:
Vtip zapojení je v tom, že dva shodné subzdroje sdílejí společné sériově zapojené elektrolytické kondenzátory a tyto dva shodné subzdroje jsou napájeny v optimálním případě každý z jiné fáze. Původní verze zdroje byla dokonce třífázová, společnou sériově zapojenou řadu elektrolytických kondenzátorů napájejí tři shodné subzdroje, které jsou připojeny každý na jinou fázi.
Takto zapojený zdroj má několik zásadních výhod:
1) subzdroje napájené z různých fází s fázovým posuvem si vzájemně vypomáhají a tím významně eliminují pokles napětí celého zdroje při jeho zatížení, zapojení funguje jako jednoduchá stabilizace výstupního napětí.
2) vzhledem k tomu, že ve zdroji jsou použity dva, resp. tři shodné toroidní transformátory, lze zdroj snadno provozovat i z jednofázové sítě. Jediná změna mezi napájením z třífázové a z jednofázové sítě je jiná přívodní šňůra. PA má na čelním panelu třífázovou přívodku, do které se zasune přívodní kabel. Ten je buď třífázový, nebo jednofázový, který má na 3f konci všechny fáze propojené paralelně a na 1f konci má běžnou síťovou vidlici pro 230V. Při provozu na jednu fázi bude zdroj logicky méně tvrdý.
Dimenzování: Zdroj je určen pro lineární výkonové zesilovače, u nichž se předpokládá buzení CW nebo SSB signálem s obvyklým činitelem plnění a zároveň se počítá s tím, že po dobu příjmu si zdroj "odpočine". Při splnění těchto podmínek lze stanovit potřebný výkon toroidních transformátorů ve VA cca stejný, jako je špičkový (PEP) výkon zesilovače. Zdroje realizované v našem klubu OL3Z jsou osazeny toroidními transformátory s 300VA jádrem, třífázový zdroj je tedy vhodný pro výkonový zesilovač s předpokládaným výkonem 900W s elektronkou GS-35, dvoufázová varianta pro PA s předpokládaným výkonem 600W, tedy s elektronkou GS-31, GI-14. Transformátory vyrobila na zakázku firma Tronic. Diody vyhoví běžné 1A/1000V, elektrolyty 100 uF/450V jsou běžně dostupné. Nevýhodou konstrukce je jeho možná destrukce v případě, kdy odejde některá usměrňovací dioda. Z konstrukčního hlediska si neumím představit jištění každého sekundáru tavnou pojistkou, je nutné spoléhat na správné jištění na primárním vinutí jističem s charakteristikou D. Obavy z průrazů mezi jednotlivými vinutími, nebo mezi primárem a některým sekundárem se ukázaly jako neopodstatněné, je vidět, že konstruktéři ve firmě Tronic vědí co dělají a dělají to dobře.
Důrazně upozorňuji, že popisovaný zdroj dává napětí, které je životu nebezpečné a že při jeho oživování, opravách a provozování je potřeba být opatrný, dodržovat bezpečnostní pravidla a nepouštět k němu pokud možno nikoho, zejména děti.