Někdy v polovině roku 2020 se zrodilo zadání projektu "Velká anténa pro 432 MHz". Záměrem je postavit anténu, se kterou bude možno jezdit na slušné úrovni EME provoz a současně aby byla využitelná pro contestování a DXování. Protože život je krátký na prošlapávání cest, které nikam nevedou, byla vybrána cesta na jistotu, použít odzkoušené sestavy 8x9el Yagi nad sebou a tyto sestavy umístit čtyři vedle sebe. Tím vznikne soustava 32x9el s vyzařovacím diagramem širokým 3,5 stupně ve vertikální rovině a 7,4 stupňů v rovině horizontální. Širší paprsek v horizontální rovině je výhodný pro pozemní provoz. Sestav 8x9el. pro pásmo 70cm máme v klubu několik, technologicky je to už druhá generace, u které jsou odstraněny chyby, které trápily generaci první. Demontované soustavy první generace jsme odprodali za symbolickou cenu přátelům z OK4C, kde slouží dodnes. Pro novou anténu jsme pořídili 12 metrový příhradový stožár, po jehož boku jezdí vozík, tak je možno celou soustavu spustit až na zem a v této poloze jsou všechny antény pohodlně dostupné z nízkého lešení.
Akce probíhají současně, tak na fotografii z průběhu stavby 80m Yagi lze v pozadí vidět připravené polotovary pro 32x9 el pro 432 MHz.
zárodek vozíku na začátku září 2020
V
V září 2020 se ještě podařilo získat za cenu cca jedné lahve lepšího alkoholu outdoorový rack, od kterého původní provozovatel ztratil klíče, tak ho otevřel krumpáčem a pak ho opustil.V našem klubu je taková věc lehce opravitelná a ušetřili jsme dost peněz.
Ve funkci vozíku slouží lehce upravená kostka z ruského vojenského stožáru UNŽA, do které je vestaven rotátor Alphaspid BIGRAK.
Začátkem srpna jsme přikročili k instalaci stožáru. Stožárové díly jsou dost těžké, dají se ve dvou lidech tak tak naložit na vozík.
Po vhodném zacouvání s vozíkem se nám povedlo ve dvou lidech stožárový díl vztyčit na správném místě a přišroubovat ho k patce.
Po epizodě s chybně navrženou pojezdovou dráhou narychlo vyrábíme a natíráme nové uchycovací profily.
Třetího září 2021 stožár stojí bez použití jeřábu. Postaveno pomocí výložníku, kladkostroje a zkušeností OK1COM a OK1HMP.
Sedmého září 2021 jsme s pomocí OK1HMP namontovali stožárovou kostku ve funkci vozíku na pojezdovou dráhu.
Tentýž den večer se vozík poprvé projel po pojezdové dráze až nahoru.
Patnáctého září se montuje výložník
Sedmnáctého září jsme přivezli trubky a začali montovat vyvažovací výložník a kostru anténního systému.
Připraveno k montáži antén
detail spojení trubek
Devatenáctého září montujeme první antény
večer 19.9. 2021 máme namontovaných 24 antén.
Hned další den 20.9.2021 jsou všechny antény na svém místě.
22.9.2021 montujeme slučovač do jednoho kabelu
23.9.2021 stěhujeme rack pod anténu
rack je obratem elektrifikován.
Anténa je těžká, tak, přestože jsme instalovali pro zvedání a spouštění vozíku kladkostroj 4:1, netroufáme si použít ruční naviják s čelním ozubením a raději jsme vydražili stavební vrátek, který má šnekovou převodovku a je samosvorný. Vrátek jsme přivezli z Milevska 29.9.2021. Hned následující den 30.9.2021 se vrátek dopravil vlastní silou na místo použití.
1.10.2021 nastal očekávaný okamžik, kdy jsme poprvé vyvezli celou anténu nahoru a zkusili ji sklopit. Byly to nervy, jestli něco není udělané špatně a jestli to nespadne, ale vyšlo to. Akorát při sklápění začalo "pršet", padalo dolů nářadí a matky odložené a zapomenuté na anténě. Hned poté jsme zkoušeli anténu trochu použít v UHF contestu. Nebylo to úplně ono, protože nebylo dořešené otáčení, tak jsme ji zaparkovali na 290 stupňů a možná proto jsme udělali do JO31 víc spojení, než do vlastního lokátoru JN79 :-)
Po závodě se muselo dořešit otáčení. Problém byl v tom, že vlivem pružného uložení v silentblocích anténa při otáčení překmitávala a kontroler OE5JFL se s tím nedokázal vyrovnat a neustále dokola korigoval azimut tam a zpátky. Musel jsem krabičku s měřením azimutu (digitálním snímačem HH12) odpojit od stožárové kostky a pomocí konstrukce z hliníkových profilů ji mechanicky uchytit k rotátoru. Tím je problém vyřešen.
V průběhu října 2021 došlo ještě na instalaci obousměrného koncového spínače pro případ, že by selhalo řízení pomocí kontroleru.
V říjnu jsem udělal první dvě CW EME spojení a hned začal pracovat na vylepšení antény zmenšením útlumu před předzesilovačem.
O tento projekt se zasloužili hlavně OK1COM, OK1DQT, OK1HMP, OK1VUM.